Przystawka magnetofonowa

 

Przystawka umożliwia współpracę ze zwykłym magnetofonem. Najlepiej nadają się magnetofony proste, mające ręczną regulację poziomu zapisu. W trakcie zapisywania danych należy wyłączyć wszelkiego rodzaju automatyki, ograniczniki szumów, najlepiej jest stosować taśmy żelazowe.

Schemat został stworzony przy pomocy programu Eagle firmy CadSoft. Firma udostępnia najnowszą, bezpłatną wersję w swoim serwisie WWW.

Wykonaną płytkę najlepiej jest zamontować wewnątrz komputera a na tylnej ściance zamontować na stałe gniazdo do współpracy z magnetofonem. Można zastosować gniazda:

  • Cinch - 2 gniazda: zapis, odczyt
  • DIN
  • mini DIN
Płytkę przystawki należy połączyć przewodami z zamontowanym gniazdem magnetofonu oraz z elektroniką komputera. Po zmontowaniu należy sprawdzić poprawność montażu oraz ustawić potencjometr w położeniu środkowym, podłączyć masę, zasilanie +5V oraz wejście i wyjście. 

Regulacja:
włączyć komputer, podać polecenie odczytywania programu z magnetofonu, uruchomić magnetofon na odtwarzanie programu a następnie delikatnie obracając suwakiem potencjometru doprowadzić do prawidłowego, niezakłóconego odczytu danych. Osoby mające dostęp do oscyloskopu mogą dokonać regulcji obserwując wyjściowy przebieg na nóżce 6 układu scalonego. Sygnał powinien mieć w miarę jednakowy kształt u góry i u dołu przebiegu. Jeżeli magnetofon ma regulację poziomu zapisu, to należy postępować jak przy normalnym zapisie akustycznym - zapisu należy dokonywać z poziomem w zakresie od -1 dB do -3 dB.

Proponowane rozwiązanie z oczywistych względów nie steruje pracą magnetofonu (start/stop), w związku z czym,  czynności te należy wykonywać ręcznie.

schemat układu projekt płytki drukowanej